Har er förening förvaltning hos Riksbyggen men ännu inte tagit steget och blivit medlem? Då är det värt att räkna på vad det faktiskt innebär – från och med 2026 är återbäringen högre än tidigare.
Som medlemsföring får din bostadsrättsförening återbäring på förvaltningstjänster som föreningen köpt av Riksbyggen föregående år. För 2026 uppgår återbäringen till 10 procent av affärsområde Fastighetsförvaltnings totala och slutliga resultat.
Hur stor andel just er förening får beror på hur stora intäkter Riksbyggen haft från er under året. Ju mer ni samarbetar med Riksbyggen, desto mer får ni tillbaka.
Ombyggnadsprojekt ingår från och med 2026 i underlaget för återbäringen. Det betyder att om er förening planerar att genomföra ett stambyte eller en fasadrenovering via Riksbyggen räknas projektet med när återbäringen beräknas.
Ni investerar i fastigheten – och får samtidigt en del av värdet tillbaka.
Som medlemsförening får ni även en RB-ledamot – en styrelseledamot från Riksbyggen med uppdrag att stötta er styrelse i det löpande arbetet – samt tillgång till Riksbyggen Akademi för styrelsemedlemmar som vill fördjupa sin kunskap. Därtill delar er förening på Riksbyggens överskjutande vinst varje år.
Den nya återbäringsmodellen gäller för intjäning från januari 2026 och baseras på Förvaltningens resultat för 2026. Återbäringen för 2026 beslutas på Fullmäktige i maj 2027 och betalas ut i juni 2027.
Vilka föreningar kan bli medlemmar? För att bli medlem och ta del av alla förmåner behöver din förening vara förvaltad av Riksbyggen. Det innebär att föreningen köper ekonomisk förvaltning från Riksbyggen.
Är din förening intresserad av medlemskap i Riksbyggen?


