I helgen öppnade Riksbyggen upp för försäljning av sina fem första radhus i Stensjöparken 1 i Mölndal. Radhusen är de första av totalt 65 planerade hus med äganderätt.

I helgen öppnade Riksbyggen upp för försäljning av sina fem första radhus i Stensjöparken 1 i Mölndal. Radhusen är de första av totalt 65 planerade hus med äganderätt.
De fem första radhusen Riksbyggen nu säljstartar ingår i första etappen som består av totalt 20 radhus samt två friliggande hus – alla anpassade för barnfamiljer.
Mitt i naturen och när till stan
Stensjöparken ger tillgång grönområden och avkopplande friluftsliv med Herkulesspåren, Skatås och Vildmarksleden inom gång-, jogging- och cykelavstånd samtidigt som det är enkelt att ta sig till centrala Göteborg med bil, cykel eller direktbuss. Mölndal räknas som samma zon som centrala Göteborg för kommunala färdmedel. I närområdet finns dessutom både populär förskola och grundskola.
Husen med, öppen planlösning, spänner om 110 – 120 kvadratmeter fördelade på fyra till fem rum. Alla husens kök och vardagsrum har placerats i två väderstreck vilket ger ett naturligt ljusinsläpp och siktlinje.
För mer information:
Fabian Billing, sälj- och marknadsansvarig på Riksbyggen i Göteborg med omnejd, fabian.billing@riksbyggen.se eller 031-704 55 93.
Örjan Ingvaldsson, Projektledare på Riksbyggen i Göteborg med omnejd, orjan.ingvaldsson@riksbyggen.se eller 031 – 704 56 38


