Riksbyggen tar nästa steg i utvecklingen av Pottholmen i Karlskrona

Riksbyggen planerar att bygga cirka 60 bostadsrätter i kvarteret Brandtornet, som kommer att bli ett nytt landmärke med 14 våningar och säljstart planerad till hösten 2025. Ett viktigt steg togs igår då köpebrevet för kvarteret undertecknades.

Riksbyggen planerar att bygga cirka 60 bostadsrätter i kvarteret Brandtornet, som kommer att bli ett nytt landmärke med 14 våningar. Säljstarten är planerad till hösten 2025. Ett viktigt steg togs igår då köpebrevet för kvarteret undertecknades.

För drygt tre år sedan tilldelades Riksbyggen mark i Karlskrona efter att ha vunnit en offentlig upphandling i området Pottholmen. Riksbyggen planerar för cirka 60 bostadsrätter, med planerad säljstart under kommande år. I det nya kvarteret byggs, förutom Brf Brandtornet, även ett omvårdnadsboende och ett mobilitetshus.

- Igår markerades en milstolpe då köpebrevet undertecknades för kvarteret Brandtornet där vi på Riksbyggen kommer att bygga bostadsrätter som ytterligare bidrar till stadsdelens moderna och hållbara utformning, säger Magnus Laneborg, marknadsområdeschef för Riksbyggen Bostad Sydost.

Pottholmen är tänkt att bli en stadsdel som kombinerar hållbarhet, boendekvalitet och social gemenskap. Riksbyggen siktar på att skapa bostadsrätter som förenar genomtänkt arkitektur och levande boendemiljöer i kvarteret Brandtornet. Byggstarten är planerad inom två år.

Bostäder ”Brandtornet” - Riksbyggen
Projektet omfattar cirka 60 bostadsrätter. Det ena huset, som är 14 våningar högt, kommer att bli ett nytt landmärke med kommersiella lokaler på bottenvåningen. Den andra byggnaden, med sju våningar, har bostäder i de övre planen och lokaler på bottenvåningen. Den tredje huskroppen, en tvåvåningsbyggnad i trä, är planerad för kommersiell verksamhet, med en vision om en kvartersnära restaurang som tar tillvara det lokala livet.

Bilder

Kontakta oss

Mira Lindahl
Mira Lindahl
Presschef
Britta Von Schoultz
Britta Von Schoultz
Kommunikationschef

Pressbilder

Här hittar du våra pressbilder. Bilderna får användas i samband med information om Riksbyggen och kan laddas ner i högupplöst version. Klicka på bilden för att ladda ner den i hög upplösning.