Enter Alt text here.

Gärna mycket av allt - men inte nya saker

Inredning – Jag gör aldrig om i mitt hem! Jag är väldigt tråkig – och lat, säger Camilla Thulin för att i nästa andetag berätta att det finns saker som hon och sambon, skådespelaren Johan Rabaeus, trots allt förgyller sitt hem med, trots att de har det de behöver och aldrig köper nya möbler.

Text: Maria Herngren. Foto: Niklas Palmklint

Camilla berättar om sina fynd– När vi köper något blir det folkloristiska antikviteter som vi kan hänga på väggarna, som speglar från Afghanistan eller masker från Afrika, berättar Camilla Thulin.

Och vackra tyger! Inte minst färgrika, handbroderade Suzanis, vackert mönstrade kurdiska nomadtäcken, som Camilla har minst tio av och som hon gärna använder som dukar eller hänger upp på väggen.

– Jag tycker om mycket av allt, förklarar hon.

Detta vackra kurdiska handbroderade nomadtäcke, en Suzani, har blivit Camillas favoritduk.Men favoriten är en Suzani som mäter cirka 2x1,5 meter. Den är inte hennes största men väl den vackraste. Den fann hon i en basar i Izmir i Turkiet. I Turkiet hittade Camilla också sin andra favorit, vilket inte är så konstigt med tanke på att hon och Johan tillbringar fl era semesterveckor där varje år, i deras segelbåt.

Glasögat är en favoritGlasögat är 25 cm i diameter och lyser oerhört starkt. Men detta glasöga är inte magiskt enbart på grund av sin skönhet utan för att det även lär skydda mot det onda ögat. Sin tredje favorit har Camilla Thulin inte hittat själv, den har hon snarare levt med i hela sitt liv.

Favoritstolen, förmodligen belgiskt 1720-tal, kommer från Camillas barndomshem.– Det är en vacker 1700-tals stol, som min mamma köpte på Bukowskis på 1950-talet, säger Camilla och avslöjar att egentligen är det två stolar och ett stort skåp i samma stil.

Även om Camilla inte tycker om att göra om sitt hem – det är dessutom Johan som sköter inredningen – så har de just målat om de vita träytorna till favoritstolarnas valnöt, vilket är lägenhetens ursprungliga 1890-talsnyans. Kärleken till det klassiska och det gamla har både Camilla Thulin och Johan Rabaeus fått med sig hemifrån.

– Så är det nog för de fl esta. Antingen gillar man det man växt upp med eller så revolterar man emot det.

– Jag är väl värsta sortens kund, eftersom jag inte vill köpa nytt! utbrister Camilla.

Behöver hon nytt porslin åker hon aldrig till IKEA utan till Myrorna eller Auktionshuset Metropol.

– Samtidigt förstår jag så väl alla som vill köpa nytt, att det fi nns en lockelse i det. Samtidigt som vi också måste minska konsumtionen för miljöns skull. Gamla saker är ofta av bra kvalitet, de håller! konstaterar Camilla Thulin nöjt.

Eftersom hon därmed kan lägga tid på att fortsätta designa underkläder till missmary.se och skapa nya teaterkostymer som till två nya musikalpremiärer i höst: My Fair Lady på Oscars Teatern i Stockholm och Show Boat på Lokomotiv i Eskilstuna.

Mer inspiration

2012-05-17

Mina besökta

Objekt

Projekt